Weekly News

En værdig tilbagetrækning

Over de næste fire år stiger folkepensionsalderen fra 65 år til 67 år.

– Vi har gennem længere tid advaret om, at især nedslidte arbejdere kan komme i klemme på grund af den højere pensionsalder. Der er behov for en politisk løsning, der tager hånd om de medarbejdere, som ikke kan holde til den stigende pensionsalder, siger Ole Wehlast, forbundsformand i Fødevareforbundet NNF.

– Medarbejdere, der er startet tidligt på arbejdsmarkedet og har haft et fysisk hårdt job på f.eks. et slagteri, skal have mulighed for at trække sig tilbage fra jobbet med værdighed, fortsætter Ole Wehlast.

– Gennemsnitslevealderen for vores medlemmer, der har haft fysisk hårdt arbejde, er fire år lavere end resten af befolkningens. Mange af vores medlemmer får dermed en kortere pensionisttilværelse – hvis ikke de allerede er gået bort inden. Derfor arbejder vi for en løsning for de nedslidte. Så de kan få en værdig tilbagetrækning og stadig se frem til en fornuftig pensionisttilværelse. 

Del

Journalist

Lisbeth Ziegler

Andre artikler